EcoArt 2024

CONCURSUL REGIONAL „ECO Art” de educaţie pentru mediu prin aplicaţii tehnico -aplicative
Ediția a X-a, 2024

EcoArt 2024

Organizatori : Colegiul Tehnic ,,Ion Holban” Iaşi

Parteneri: Inspectoratul Școlar Județean Iași, Casa Corpului Didactic „Spiru Haret” Iași

Secţiuni : Concursul se adresează preșcolarilor și elevilor din clasele I-XII din învăţământul de masă şi cel special, precum şi cadrelor didactice.

Secţiunile de concurs sunt:

secțiunea I- Concursul ,,ECO-MĂRȚIȘOR” va cuprinde:

− Subsecțiunea ,,Creații plastice” - expoziție artă plastică (desene, colaje, felicitări);

− Subsecțiunea ,,Obiecte și decorațiuni” (realizate din materiale refolosibile și materiale din

natură);

secțiunea a II-a – „CARNAVALUL NATURII” participare directă la parada costumelor realizate din materiale reciclabile;

secțiunea a III-a - directă/indirectă -Simpozion „ARTTERAPIE ȘI ECOLOGIE ÎN

RECUPERAREA, EDUCAREA ȘI INTEGRAREA ELEVILOR CU CES”.

Secțiunea I - Concursul ,,ECO-MĂRȚIȘOR”- înscrierea participanţilor şi primirea lucrărilor se

va desfășura în perioada 1-10 martie 2024, la Colegiul Tehnic „Ion Holban” Iași, iar cele expediate prin poștă vor fi trimise pe adresa școlii, Str. Pantelimon Halipa nr. 16, cod poștal 700656, Iaşi, cu menţiunea: Pentru concursul - „ECO Art” sau pe e-mail: ecoart12@yahoo.com. Amenajarea expoziţiei se va realiza în Sala de festivităţi a Colegiului Tehnic „Ion Holban” Iaşi până la data de 13 martie 2024, iar jurizarea lor va fi pe data de 14 martie. Lucrările premiate vor fi expuse la Casa Corpului Didactic ”Spiru Haret” Iași în perioada 25 – 29 martie.

Secțiunea a II-a - „Carnavalul naturii” - paradă a costumelor realizate din materiale reciclabile

şi din natură, va avea loc pe 30 mai 2024, ora 11, în Sala de festivităţi a Colegiului Tehnic „Ion Holban”Iaşi.

Secțiunea a III-a - Simpozionul „Artterapie și ecologie în recuperarea, educarea și integrarea

elevilor cu CES” va avea loc pe 30 mai 2024, ora 13, în Sala de festivități a Colegiului Tehnic „Ion Holban” Iași. Primirea lucrărilor (articole, prezentări, rezumate lucrări științifice) din partea elevilor și profesorilor se realizează în perioada 20-29 mai 2024.